‘CHP’ye sorulacak sorular değil bunlar’

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin, Kobani davasına yönelik değerlendirmeleri üzerinden kendisine yönelttiği sorulara CHP grup kürsüsünden sert bir üslupla karşılık verdi. Bahçeli’ye Sinan Ateş cinayetine yönelik dört soru yönelten Özgür Özel, özetle şunları söyledi:

– BAŞAK DEMİRTAŞ’I ARADIM: Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da yargılandığı davada hukuki değil, siyasi kararların verildiğine hep birlikte şahitlik ettik. Bu cezalar aslında Erdoğan’ın siyasi adreslemesi ile uyumlu. Erdoğan’ın ‘yatsın’ dediklerini yatıran, Erdoğan’ın kendi vicdanında mahkum ettiklerine ceza veren ama istinaf, Yargıtay, olmadı Anayasa Mahkemesi’nin bal gibi bozacağı bir kararı mahkeme heyeti verdi. Sayın Başak Demirtaş’ı, Sedat Şenoğlu’nu, Yüksekdağ’ın eşini aradım. Dayanışma duygularımızı ifade ettim.

– BAHÇELİ’YE YANIT: Sayın Bahçeli, Kobani mahkeme kararlarına siyasi kararlar dememizin normalleşmeye aykırı olduğunu söylemiş. Bana da dört anormal soru sormuş. Okumaya utanırım. CHP’nin ülkenin kurucu partisinin Genel Başkanı’na sorulacak soru değil bunlar. Ben bu soruların kime sorulacağını biliyorum da, bu seviyeye inmek istemiyorum.

– MEŞHUR İKİLİ YAZDIRMIŞ: Sayın Bahçeli dönmüş, bunları prompterdan okumuş. Ben o promptera bunları kimin yazdığını biliyorum. Gerçek MHP’lilerin tüylerini diken diken yapan ikili. MHP’de metinleri yazan, gece bir elinde telefon, bir elinde bardak tweetler atan birisiyle, ‘Meclis’in uzman çavuşuyum’ diyen birisi var ya o ikisi. Nasıl bir mecburiyet varsa, koskoca parti bu iki meczuba esir edilecek. Yazıklar olsun ikisine de. Sayın Bahçeli, CHP bir siyasi davaya ‘siyasi’ diyor diye normalleşmeye bir şey olmaz. Ama Türkiye normalleşecekse, sokak ortası cinayetlerine kimse sahip çıkmayacak. Türkiye normalleşecekse hiçbir siyasinin böylesi bir durumda sorgulanma, yargılanmasının önünde kimse kalkan olmayacak. Bu ayıptan MHP de kurtulacak, Türkiye de kurtulacak.

– YARGI PAKETİ TEPKİSİ: “9. Yargı Paketi geliyor. Taslakta çok mahsurlu noktalar var. Etki ajanlığı. Ülkenin milli yapısını zedeleyecek, birlik ve bütünlüğümüze zarar verecek, anayasal düzeni ortadan kaldıracak etki ajanları varmış. Aramızdalarmış. Onları yakalayıp, mimleyip, cezalarını vermemiz lazımmış. Kim bulmuş bunu? Rusya, Vilademir Putin. Otoriter liderler birbirlerinden öğrenirler. Bu yasayı geri çekmezseniz, işte sizin karneniz de ekibiniz de budur.”

Cumartesi Anneleri

“Bu hafta Cumartesi Anneleri’nin 1000’inci eylem haftası. Sayın Kurtulmuş’tan randevu talepleri vardı, aracılık ettik. Sayın Yerlikaya’dan talepleri vardı. Sayın Bakan randevuyu vereceğini söyledi. Buradan çağrımız Cumartesi Anneleri’nin etrafındaki utanç bariyerlerini kaldırın. Biz orada olacağız, arkalarında duracağız.”

Çerkes sürgünü paylaşımı

CHP lideri Özgür Özel, ‘Büyük Çerkes sürgünü’nün 160. yıl dönümü nedeniyle sosyal medya hesabından mesaj yayımladı. Özel paylaşımında, “1.5 milyon Çerkesin anavatanlarından sürüldüğü bir büyük acının yıldönümünde, sürgün sırasında yaşamını yitirenleri anıyor, Çerkeslerin bugün Türkiye’de yaşayan torunlarının acılarını paylaşıyorum” dedi.

‘Bölücek’in CHP grubuyla ilişkisi 2015’te kesildi’

CHP yetkilileri, partili bazı kaynakların dile getirdiği “Rasim Bölücek’in, Özgür Özel’in Grup Başkanvekilliği döneminde Meclis Grubu’ndan maaş aldığı” iddiasının gerçeği yansıtmadığını belirtti. Bölücek’in 10 Şubat 2015 tarihi itibarıyla CHP Grubu ile ilişiğinin kesildiğini, o tarihten sonra da grupta kendisinin istihdam edilmediğini aktaran yetkililer, “Sayın Özel’in Grup Başkanvekili ve Grup Başkanı olduğu dönemde Rasim Bölücek Meclis Grubu’ndan maaş almamıştır. Sayın Özel, Genel Başkan olur olmaz, danışmanlarla siyaset anlayışına son vermiş, maaşlı/gönüllü bütün danışmanların ilişiğini kesmiştir” ifadelerini kullandı.

Ateş cinayetine ilişkin 4 soru

Özel, Bahçeli’nin kendisine yönelttiği sorulara, Sinan Ateş cinayetine ilişkin dört karşı soruyla karşılık verdi.

1 Bu iki kişinin isimleri Sinan Ateş cinayeti iddianamesinden nasıl ve kimler tarafından ayıklanmıştır?

2 Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı yapmış bir ismin sokak ortasında ölümünden sonra, ‘kimse tweet atmayacak, cenazeye gitmeyecek, taziye bildirmeyecek’ diyen hangi ikisidir? Bu talimatı bütün partiye hangi ikisi yaymıştır?

3 Tetikçiyi kaçıran aracın fotoğrafları açığa çıkıp, bu aracın ceza yemeyecek, trafikte durdurulmayacak statüye kavuşturulmasına hangi ikisi ya da ikisinden hangisi katkı sağlamıştır?

4 İran Cumhurbaşkanı’nın ölümünün üzerindeki sis perdesi aralanmalıdır diye bugün promptera yazanlar, Sinan Ateş davasının üzerine sis çöktürürken, bu ikisinin bu sisteki payı nedir? Yoksa bu sisin kendisi bizzahati bu ikisi midir?

Bu dört soruyu cevaplayın, benim dört soruya bakarız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir